Codziennie regularnie ćwiczysz, ale tak naprawdę nie zrzucasz kilogramów. Czy zwracałeś uwagę na swoją dietę?

Ostatnie badania wykazały, że mniejsza ilość jedzenia jest o wiele ważniejsza niż ćwiczenia, aby schudnąć.

Każdy wie, że kluczem do utraty wagi jest spożywanie mniejszej ilości kalorii niż się spala. Dla większości ludzi łatwiej jest obniżyć spożycie kalorii niż spalić więcej kalorii poprzez zwiększone ćwiczenia. Dlatego właśnie spożywanie mniejszej ilości kalorii jest ogólnie postrzegane jako bardziej skuteczne w utracie wagi.

Ale kaloria to kaloria, bez względu na to, z czego pochodzi. Możesz przybrać na wadze jedząc zbyt dużo zdrowej żywności, jak również niezdrowej. To jest po prostu dużo łatwiej przejadać się i spożywać więcej kalorii z śmieciowego jedzenia niż ze zdrowej żywności. Ale da się to zrobić.

Tu właśnie pomaga zmiana zachowań i nawyków. Zamień gęste, pełne kalorii pokarmy na takie, które są mniej kaloryczne, a bardziej gęste pod względem odżywczym. Są to pokarmy bardziej zwaliste, mniej bogate energetycznie, zawierające więcej lub wyższej jakości białka, o niższym indeksie glikemicznym i bardziej włókniste.

Jedz pięć do sześciu razy dziennie, czyli mniej więcej raz na trzy godziny, aby utrzymać poziom cukru we krwi. Spróbuj zmieścić się w dwóch do trzech 200-kalorycznych przekąskach, oprócz głównych posiłków. Idealne przekąski zawierają chude białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone. Częste jedzenie może również pomóc zmniejszyć uczucie niepokoju i depresji oraz utrzymać wysoki poziom energii przez cały dzień.

Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne, aby utrzymać utracone kilogramy. Osoby, które nie są aktywne fizycznie, mają większe szanse na przybranie na wadze po utracie wagi.

Staraj się wykonywać ćwiczenia aerobowe (kardio), takie jak bieganie lub jazda na rowerze, przez co najmniej 150 minut tygodniowo. Intensywność ćwiczeń powinna wahać się od umiarkowanej do energicznej, tak aby zwiększyć wydolność serca bez przeciążania organizmu. Dwa razy w tygodniu wykonuj też 20-minutową sesję treningu oporowego, np. podnoszenia ciężarów.

Wyrób sobie nawyk siedzenia mniej w ciągu dnia. Badanie opublikowane w czasopiśmie "Diabetologia" wykazało, że im bardziej siedzący tryb życia prowadzisz, tym bardziej zwiększasz ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Ograniczaj kalorie, lepiej się odżywiaj, ćwicz, a przede wszystkim pamiętaj, że ta praktyka musi stać się częścią Twojego stylu życia.